Uyku problemi tedavisi

Uyku problemi denildiğinde akla öncelikle uykusuzluk gelse de uyku problemi veya uyku bozukluğu, yaklaşık 80 farklı uyku hastalığı nedeniyle karşımıza çıkabilir.

Uyku probleminin tedavisi düzenlenirken de öncelikle uyku probleminin neden kaynaklandığı ortaya konmalıdır.

Örneğin huzursuz bacaklar nedeniyle uyuyamayan bir hastaya verilen uyku ilaçları hastanın uyku probleminin daha da artmasına sebep olacaktır.

Başka bir örnek gündüz aşırı uyku hali için verilebilir. Horlama ve uykuda solunum durmaları nedeniyle sabah yorgun kalkan, gün içinde yorgun ve uykulu olan bir hastaya gün içinde uyarıcı ilaçlar vererek tedavi etmeye çalışmak sadece sorunun çözümünü erteleyecektir. Halbuki doğru yöntem gündüz uyku halinin sebebini bulup onu tedavi etmek olmalıdır.

Uyku probleminin tedavisinde, problemin şiddeti ve sıklığı da önemlidir. Bazen senede bir ortaya çıksa bile bir uyku problemini tedavi etmek gerekirken, örneğin çocukluk döneminde seyrek olarak tekrarlayan gece korkularını hemen tedavi etmek gerekmiyebilir.

Uyku problemleri, bazen sebebe yönelik bir ilaçla, bazen bir ameliyatla, bazen bir cihaz kullanmakla, bazen de sadece bazı doğru bildiğimiz yanlış alışkanlıklarımızı değiştirmekle tedavi edilebilir.


Flex


Prof. Dr. Hakan Kaynak tarafından kurulan uykum uyku bozuklukları merkezinde uyku hastalıkları, huzursuz bacaklar sendromu, uyku apne sendromu ve horlama gibi sorunların tanı ve tedavi uygulanmaktadır.

İletişim

Prof. Dr. Hakan Kaynak - Uykum Uyku Merkezi

T: 02122841042

E: hckaynak@gmail.com

A: Hakkı Yeten Caddesi No:13 Fulya Terrace Center 2 Kat 11-Daire 59 34365 Fulya, Şişli, İstanbul

Google Haritalarda Görün
© 2024 Uykum. All Rights Reserved. Powered by Arse Bilişim